– Jeg glæder mig til at kunne være noget særligt for nogle børn og bidrage til deres hverdag med glæde og tryghed, samt skabe hyggelige og gode hverdagsstunder sammen med dem.
Det fortæller 20-årige Tabita Sulkjær fra Stubbekøbing, der rejser afsted som volontør til børnehjemmet Peter’s House sammen med tre andre volontører fire måneder i efteråret 2026.
De har alle samme motivation: at ”være en del af børnenes hverdag og få et unikt indblik i en anden kultur,” som Emma Hougaard Andersen og Lea Nygård Mejer Kristensen, begge 20 år og fra Herning, udtrykker det.
Victoria Holst Bendfeldt fra Juelsminde er også 20 år, har de samme ønsker, og tilføjer, at hun også gennem opholdet vil ”vokse som menneske”.
Billedet:
De fire danske volontører på Peter’s House, fra venstre: Victoria Holst Bendfeldt, Emma Hougaard Andersen, Tabita Sulkjær og Lea Nygård Mejer Kristensen. Foto: Andreas Lunderskov Tindbæk.